Zastanawiasz się, jak wybrać firany, by zamienić stare na piękne i modne? Odpowiedni ich wybór to kwestia zrozumienia Twojego pomieszczenia, potrzeb i gustu. Dobranie zasłon do wystroju wnętrza pozwoli Ci stworzyć nowoczesny i zbalansowany pokój oraz zapewni mu odpowiednie nasycenie światłem. W tym artykule odpowiemy na pytanie - jak dobrać firanki?

Rodzaj materiału

Ważnym aspektem przy wyborze zasłon jest tkanina. Jak wybrać firany, by współgrały z wystrojem pomieszczenia, ale też Twoimi potrzebami? Możesz kierować się tu trendami - wciąż na topie jest klasyczna biel w zwiewnej, przezroczystej wersji wykonanej na przykład z lekkiego tiulu, a także jedwab dupion słynący z pięknego połysku. Biorąc pod uwagę estetykę Twojego wnętrza, pomyśl jaki materiał odda ją najlepiej - elegancki salon zyska smaku w duecie z welurowymi czy aksamitnymi zasłonami. Natomiast przytulna, romantyczna sypialnia współgrać będzie z firankami z cienkiej bawełny lub woalu. Pod uwagę weź także Twój styl życia. Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznego myślenia, firanki z lnu i innych naturalnych włókien mogą być rozwiązaniem dla Ciebie.

Funkcjonalność

Jak wybrać firany, kiedy masz dużo na głowie? Kierując się nawykami, wybierz firanki, o które najłatwiej zadbać. Zasłony na taśmę, które oferujemy w naszym sklepie to świetna opcja dla tych, którzy nie lubią poświęcać czasu na przypinanie tkaniny tak zwanymi żabkami. Ten rodzaj firanek łatwo i szybko zdemontujesz. W oknach bez rolet sprawdzą się natomiast zasłony zaciemniające lub firany welwetowe.

Rozmiar firany

Jak dobrać rozmiar zasłon? Zastanów się, jaką funkcję ma spełniać dane okno - czy firany to tylko ozdoby, czy też mają w pewnym stopniu blokować światło? W jakim?
Jak dobrać firankę do okna? - zwróć uwagę nie tylko na jego rozmiar. Oceń zasłonę ze względów praktycznych:

  • jaki odcinek okna chcesz zakryć?
  • czy chcesz mieć dostęp do parapetu?
  • czy masz rolety, czy też nie?
  • czy przy oknie stoi mebel?

Długość

Jak dobrać długość zasłon? To kwestia bardzo indywidualna. Tradycyjnie krótsze firanki przeznaczone są do kuchni, gdyż chłoną one dużo zapachów. Krótka firanka to łatwe zdejmowanie i szybkie pranie. Firany przed lub poza parapet to często spotykane opcje na przykład w sypialni. Natomiast długa zasłona najlepiej prezentuje się na dużych oknach, które nie są niczym zastawione. Nie powinna ona tak naprawdę sięgać samej podłogi, lecz kończyć się ok. 1-2 cm nad nią.

Szerokość

Jeśli znasz wymiary, może wydawać Ci się, że wiesz, jak dobrać rozmiar firanki do okna. Łatwo jednak zapomnieć, że firanki powinny sięgać odrobinę poza jego szerokość. W ten sposób zachowasz estetyczny wygląd. Jak dobrać szerokość firany? Obliczając szerokość materiału przed zakupem, weź pod uwagę ilość zakładek, jakie będziesz układał przy wieszaniu firanki. Zazwyczaj liczy się więc: 2x (szerokość okna + kilka centymetrów więcej).

Rodzaj pomieszczenia

Z reguły im ciemniejszy kolor zasłony, tym mniej światła przedostanie się do danego pomieszczenia. Pojawiają się wyjątki, jak w przypadku firanek z cienkich materiałów. Wybierając firany do mniejszych pomieszczeń, szukaj jasnych odcieni lub przewiewnych tkanin, gdy chcesz zapewnić dobre naświetlenie. Jeśli Twój pokój potrzebuje zaciemnienia - cięższe, grubsze materiały i ciemniejsze kolory zasłon stanowią lepsze rozwiązanie. Sugeruj się także kolorem danego wnętrza - świetliste barwy na ścianie pozwolą na dobór ciemnego odcienia dla okna.

Styl i decor

Nie bój się eksperymentować! W pokojach z gładkimi, pozbawionymi wzorów ścianami możesz pokusić się o zasłony w kwiaty lub inne motywy. Takie firanki będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny. Zwróć też uwagę na połączenie wielkości okna ze stylem pomieszczenia. Pytając, jak dobrać firanki do salonu, pamiętaj: draperie mogą pasować do romantycznego salonu z dużymi oknami, ale nie sprawdzą się w małym, inspirowanym prowansją pokoju dziennym.

Jeśli wybierzesz prostą, białą firankę, wiedz, że zawsze możesz stworzyć kompozycję dekoracji przy oknie. W sklepie Dębowy Zaułek znajdziesz wazony, sztukaterię i inne wyposażenie domu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie znajdziesz kompleksowy asortyment home&decor.